آشنایی با معاملات آنلاین

كارگزاري فیروزه آسیا استفاده از سامانه معاملات آنلاين را به اشخاصي كه براي اولين بار قصد سرمايه‌گذاري در بورس را دارند توصيه نمي‌كند. پيشنهاد مي‌گردد با ارائه مدارك هويتي لازم و دريافت كد بورسي (24 الي 48 ساعت) ابتدا به مدت حداقل 2 ماه با استفاده از ساير روش‌ها (حضوري- اينترنتي) در بازار بورس سرمايه گذاري نموده و پس از كسب تجربه لازم جهت افتتاح حساب معاملات آنلاين اقدام نمائيد.

خير. دسترسي به سامانه معاملات آنلاين شامل هزينه خاصي نبوده و كارمزدهاي سفارشات همانند دستور خريد و فروش حضوري است.

ارائه اصل شناسنامه و اصل كارت ملي براي افتتاح حساب ضروري مي‌باشد. حداقل مدرک تحصیلی قابل قبول جهت ارائه دسترسی به سامانه معاملات آنلاین دیپلم است.

خير. ارائه اصل مدارك هويتي جهت اخذ دسترسي به سامانه معاملات آنلاين ضروري است.

در سامانه معاملات آنلاين ورود سفارش در تمام روزهاي هفته به جز پنج‌شنبه و جمعه و تعطيلات رسمي از ساعت 8:30 صبح الي 11:50 ظهر امكان‌پذير است.

گذراندن مراحل زير جهت افتتاح حساب معاملات آنلاين ضروري است:

آزمون: شرکت در آزمون قوانین و مقررات و اصول سرمایه‌گذاری در بورس (حداكثر 10 دقيقه)

تکمیل فرم‌ها: تکمیل فرم‌های ضروری، قرارداد و امضای آنها (حدود 15 دقيقه)

صدور نام کاربری و کلمه عبور براي مشتري

اين آزمون به صورت تستي برگزار شده و شامل قوانین و مقررات بورس و اصول سرمایه‌گذاری در بورس است.

شركت در آزمون معاملات آنلاين و اخذ حداقل امتياز ( 70 درصد) براي تمامي مشتريان الزامي مي‌‌باشد.

كارگزاري فیروزه آسیا جهت واریز وجوه سرمایه‌گذاران به حساب آنها در اسرع وقت پیشنهاد می‌کند که سرمایه‌گذاران حسابی را در یکی از بانکهای ملت، ملي ، سامان، پارسيان، پاسارگاد و اقتصاد نوين افتتاح نمایند. لازم به ذکر است که کارگزاری جهت رفاه حال سرمایه‌گذاران و تسریع در روند معاملات آنلاین، درتفاهم‌نامه‌ای با بانک ملت، این امکان را فراهم نموده است که مبلغ خرید سهام، در لحظه از حساب متمرکز سرمایه‌گذار در بانک ملت کسر و به حساب جام کارگزاری فیروزه آسیا انتقال یابد.

واريز اين وجه 4 روز كاري پس از فروش سهام و با درخواست مشتري از طریق قسمت "تقاضاي وجه" در سيستم معاملات آنلاين به شماره حسابي كه از قبل توسط مشتري به كارگزاري اعلام گرديده، انجام مي پذيرد.

فعال كردن حساب مشتري در سيستم معاملات آنلاين

پشتيباني و رفع مشكلات احتمالي مشتريان

نظارت بر معاملات کاربر

بلي. حداقل تعداد قابل معامله براي هر سهم 10 عدد و حداكثر آن بر اساس دسته‌بندي بورس مي‌باشد. به اين صورت كه حداكثر حجم سفارش براي شركت‌هاي با تعداد سهام بيش از 3,000,000,000 سهم 100,000 عدد و براي شركت‌هاي با تعداد سهام كمتر از 3,000,000,000 سهم 50,000عدد مي‌باشد.

محدوديت‌هاي ورود سفارش به سامانه معاملات آنلاين به شرح زير مي‌باشد:

سفارشاتی که از ساعت 8:30 تا9 صبح به سامانه معاملات آنلاین وارد می‌شوند تا زمان گشایش بازار، قابل ویرایش ولی غیر قابل حذف می‌باشند. پس از گشایش بازار در ساعت 9 صبح امکان حذف وجود دارد.

از ساعت 11:45 صبح تا ساعت 12 ظهر ارسال سفارش با اعتبار روز و یا جلسه معاملاتی امکان‌پذیر نمی‌باشد و باید از گزینه‌های دیگر استفاده شود.

در سامانه معاملات آنلاین، قیمت قابل قبول سفارش‌هائی که حجم آنها کمتر یا مساوی 1000 سهم باشد در محدوده 1%- تا 1%+ آخرین قیمت معامله است.

در سامانه معاملات آنلاین، قیمت قابل قبول سفارش‌هائی که حجم آنها بیش از 1000سهم باشد در محدوده 1%+ تا 1%- بهترین تقاضای خرید و یا بهترین تقاضای فروش (به ترتیب برا ی سفارشهای خرید و فروش) می باشد.

در شرایط زیر امکان ارسال سفارش از طریق سامانه معاملات آنلاین امکان‌پذیر نمی باشد:
  • عرضه اولیه (به جز مواردی که توسط سازمان بورس اعلام می گردد و قابل معامله می باشد)
  • زمان حراج بازگشائی نماد
  • زمان حراج گره معاملاتی
  • معاملات عمده

خير. انجام "معاملات آتي" در سامانه معاملات آنلاين امكان‌پذير نیست.

بلي. معامله سهام پذیرفته ‌شده در فرابورس از طریق این سامانه امکان‌پذیر است.

بلي. ارسال سفارشات در لحظه صورت مي‌گيرد. دقت داشته باشيد كه نوع مرورگر مورد استفاده و سرعت اینترنت در این رابطه تاثیرگذار است.

بلي. در سامانه معاملات آنلاين خريد سهام از محل فروش سهام ديگر در صورت كافي بودن موجودي حاصل از فروش براي خريد، به صورت همزمان امكان‌پذير است.

بلي. تغيير كارگزار ناظر جهت فروش سهام نزد كارگزار فروشنده در صورتیکه کارگزار ناظر آن سهم نمی‌باشد، ضروري مي‌باشد.

بلي. در معاملات آنلاين نيز همانند معاملات حضوري امكان استفاده از خدمات يك كارگزاري ممانعتي براي استفاده از خدمات ساير كارگزاري‌ها ايجاد نمي‌كند. در این رابطه باید به کارگزار ناظر دقت نمود.

بلي. کارگزای فیروزه آسیا آمادگی لازم برای ارائه خدمات به تمامی سرمایه‌گذاران محترم را دارد.